BlogSEO

Google’da yükselmek

Bu yazımda herkesin istediği ama çok az insanın ulaştığı bir hedef olan google’da ilk sayfada hatta ilk sırada çıkmanın önemli püf noktalarını paylaşacağım. Bildiğiniz gibi google’da eskiden işe yarayan teknikler belli bir süre sonra önemini yitiriyor. İnsanlar google çözmeye çalışıp üst sıralarda çıkmanın peşinde koşarken google’da elbette boş durmuyor ve algoritmasının çözülmemesi için sürekli kendini geliştiriyor. Birçok web site yapma heveslisi, zaten var olan sitelerin içeriklerini kopyala yapıştır yaparak 2 günde site oluşturup üst sıralarda çıkmanın peşine düşüyorlar ki bu copy/paste yapılmış içeriği google’un anlaması hiçte zor değil. Sonrası boşa çekilmiş kürek misali oluyor.

Google’un değer verdiği noktaları paylaşacak olursak;

1. Özgün içerik
2. Standartlar dahilinde hatasız kodlama
3. ?sayfa=hakkimizda yerine hakkimizda.html gibi sef linkler
4. Site haritasının doğru bir şekilde eklenmesi
5. Title, keywords, description bilgilerinin doğru girilmesi. Google aramalarında çıkan title yani başlık yazısıdır ve altındaki kısa açıklama yazısı ise description yani açıklama kısmında olan yazıdır. Bu en çok dikkat edilmesi gereken noklardan biridir. Google ve diğer arama motorları içeriğin bütünün tarar fakat başlık ve açıklama kısmını kullanıcılara sunar. Dolayısıyla başlık ve açıklamalar yeteri kadar açık ve net ifade ile yazılmalıdır.

Google’un önemsediği başlıca temel noktalara değinmiş olduk. Kısaca ifade etmek gerekirse sitenizin içeriği ve tasarımı özgünse üst sıralara çıkmak onlarca teknik bilgiyi bilip kopya içerik yapanlara oranla daha yüksektir.

Başka bir yazıda görüşmek üzere.